Psychoterapia

Psychoterapia to metoda, której celem jest umożliwić klientowi pełne przeżywanie swojego życia i tego kim jest. Co dokładnie znaczy móc w pełni przeżywać swoje życia w rozumieniu psychoterapeutycznym?

1.  Przeżywanie wszystkich emocji, które odczuwasz.

Móc czuć to co czujesz jest przeciwieństwem wypierania lub próby kontroli swoich emocji. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że przez całe życie unikamy w sobie pewnych uczuć. Skutkiem ubocznym mogą być napady agresji lub płaczu. Skumulowane emocje wybuchają w momentach mniejszej kontroli. Psychoterapia to praktyka świadomego przeżywania emocji, bez wypierania i bez “acting out”.

2.  Autentyczne bycie sobą.

Móc być sobą bez wstydu i lęku to przeciwieństwo “zakładania masek”. Bardzo często dorastamy z przekonaniem, że powinniśmy być “jacyś”, a jeśli tacy nie będzie to zostaniemy odrzuceni. Przekonanie to sprawia, że chowamy gdzieś głęboko nasze prawdziwe JA, wstydząc się go i próbując być kimś innym. Najczęstszym objawem takiej sytuacji jest niskie poczucie własnej wartości, lęk przed porażką, wysoki samokrytycyzm. Psychoteraputa wraz ze swoją otwartością i autentycznością tworzy przestrzeń, która zaprasza człowieka takim jakim jest, bez udawania i pozorów.

3.  Tworzenie relacji opartych na zaufaniu i akceptacji.

Móc zaufać i pokazać się takim jakim jestem drugiej osobie, w tym terapeucie, to wyzwanie dla wielu osób. Lęk przed bliskością jest często nieuświadomiony. Przeszłe zranienia i lęk, że nie będę zaakceptowany takim jakim jestem odsuwa nas od innych, ale również od nas samych. Prowadzić to może do fasadowej niezależności a w głębi do poczucia osamotnienia. Możliwość tworzenia relacji opartych na zaufaniu i akceptacji to jeden z ważniejszych celów psychoterapeutycznych.

"Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt, płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału, stale zmieniająca się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilości cech."

- Carl Rogers -

Psychoterapia w pytaniach i odpowiedziach.

Jak długo potrzebuję chodzić na psychoterapię aby zobaczyć efekty?

To częste pytanie, na które jednak nie ma jednej odpowiedzi. Będzie to zależało od Twojej indywidualnej historii, od tego co chcesz i masz gotowość zmienić w swoim życiu.

Czasami juz kilka sesji może pomóc zrozumieć sprawy, z którymi borykasz się od dłuższego czasu, ale aby zmiana była trwała, potrzebny jest czas.

Zapraszam zarówno na krótkoterminową (3-6 miesięcy) jak i długoterminową psychoterapię (1 rok i więcej).

Ile trwa sesja i jak często odbywają się sesje?

Sesje odbywają się z częstotliwością raz w tygodniu.
 
Sesja indywidualna kosztuje 65 euro i trwa 50 minut.
Sesja pary/relacyjna kosztuje 85 euro i trwa 60 minut.
 
Jeśli jesteś osobą znajdującą się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebujesz pomocy psychologa, istnieje opcja taryfy socjalnej, gdzie będziesz mógł/a skorzystać z psychoterapii po obniżonej stawce. W tym celu wyślij maila z zapytaniem o taką możliwość.

 

Martwię się, że psychoterapia nic mi nie da.

Na pierwszych sesjach określimy nad czym chcesz pracować, jakie są Twoje nadzieje, obawy, co chciałbyś/aś zmienić. Na tej podstawie będziemy w stanie określić czy psychoterapia jest dla Ciebie właściwym wyborem na osiągnięcie tego, czego potrzebujesz.

Kontrakt terapeutyczny i etyka zawodu psychologa i psychoterapeuty.

Na początku psychoterapii ustalamy kontrakt terapeutyczny, w którym określamy cele, metody pracy, zasady jej finansowania oraz zasady odwoływania sesji.

Jako psycholog i psychoterapeutka moja praca podlega kodeksowi etyki zawodowej obydwu zawodów. Poniżej linki do odpowiednich kodeksów.

pl_PLPolish